Fenyő
(Pini Silvestris)
Azt gondolom, mindenki ismeri a fenyőfát, ezt az örökzöld, tűlevelű fát. A mérsékelt éghajlati ővben, így nálunk is több fajtája is él. Megtalálható a Földön Észak-Amerikától, Európán át, Szibériáig.
Közös külső jellemzőjük a tűlevél, a toboz termés és magasra megnövő, egyenes törzs.
Fenyő néven nem igazán lehet illóolajjal találkozni. Ennek oka, hogy nagyon sokféle fenyő létezik és mindegyikből elő lehet állítani az olajat. A tűlevelekből vízgőzdesztillációval vonják ki. Az illóolaj tartalmuk 0,2-1%, ami azt jelenti, hogy 1 kg fenyő olaj előállításához 100-500 kg tűlevél szükséges.
Én láttam már a boltokban cirbolyafenyő, erdei fenyő, jegenyefenyő, lucfenyő, törpefenyő néven is illóolajat. Az illatuk is hasonló, a gyanta letisztult illatára emlékeztetnek. Az én emlékeimben egy fenyőerdőt jutatják eszembe. Kicsit pótolják egy erdei séta frissítő hatását.
Gyógytulajdonságai
Jellemző felhasználási területe a fenyő illóolajnak a légúti betegségek megelőzése, gyógyítása. Csak gondoljunk arra, hogy nagyon sok tüdőszanatóriumot építettek fenyőerdők közelébe. (Magyarországon pl. Farkasgyepün, a Mátrában.) Szerintem már régebben is felfigyeltek rá, hogy a fenyőerdők közelében az asztmások és a tüdőbetegek jobban lesznek.
A fenyő olajnak van köptető, nyálkaoldó, hurutoldó, köhögéscsillapító, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatása. Ezért ajánlható használata légúti betegségeknél.
Fenyő illóolajat sokféleképpen használhatjuk légúti betegségek megelőzésénél, gyógyításánál:
- párologtatva
- aromás fürdőbe
- mellkasra és hátra bedörzsölőnek.
Haszálhatjuk együtt a következő olajokkal: ánizs, bergamott, citrom, eukaliptusz, fahéj, kakukkfű, kamilla, levendula, mandarin, menta, narancs, rozmaring, szantálfa, teafa.
Recept: 20 ml bázisolajba vagy 5 evőkanálnyi gyógyszertárban kapható hidratálókrémbe tegyünk 2 csepp ánizs, 2 csepp menta, 5 csepp fenyő, 3 csepp eukaliptusz olajat, jól összekeverni. Meghűléses, légúti megbetegedésnél kenjük be este vele a mellkast, a hátat és a nyakat.
Fenyő olaj másik felhasználási területe a mozgásszervi betegségeknél van. Javítja a vérellátást a bőrben, ezért jó hatással van reumás panaszoknál, masszázs krémekbe, olajokba, fürdőkbe tehetjük.
Recept: 10 ml bázisolajba vagy 2-3 evőkanálnyi gyógyszertárban kapható hidratálókrémbe tegyünk 5 csepp boróka, 5 csepp fenyő, 5 csepp levendula, 5 csepp menta. A fájó területet és környékét óvatosan masszírozzuk meg vele.
Mivel a fenyő olaj élénkíti a vérkeringést, ezért használhatjuk bőrproblémák kezelésére lemosókba, fürdőkbe, esetleg krémekbe.
Pl.: kiütések, csípésekre 1dl szénsavmentes ásványvízbe 2 csepp fenyő, 2 csepp menta, használat előtt alaposan összerázni és kis vatta darabbal felvinni a kezelendő bőrfelületre.
Karácsonyi illatkeverék
A következő olajokat csöpögtetem bele egy kis üvegbe. Általában a felsorolt olajok közül, ha valamelyik kiürül, akkor elrakom ehhez a keverékhez. Így abból az olajból nem teszek bele, vagy csak kevesebbet.
5 csepp ánizs
20 csepp fenyő
2 csepp fahéj
20 csepp narancs
2 csepp szegfűszeg.
Ennek vehetjük a többszöröseit, ha nagyobb mennyiség kell.
Jól össze kell rázni. Az orrotokkal ellenőrizzétek az illathatást és változtassatok rajta, ha valamiből ti többet szeretnétek.
A Karácsonykor az aromalámpába használom, alkalmanként 5-10 cseppet teszek bele.
|