Szantálfa
(Santalum album)
Honos: Ázsia forró égövi vidékén honos, egyes helyeken termesztett fa.
Növényről: igen értékes, kellemes, jellemző illatú fa. Törzsének és ágainak farészét, kérgét használják fel. Jellemző felhasználása, hogy füstölőket készítenek szantál illattal.
Illóolaj előállítása: vízgőz-desztillációval. A növény illóolaj tartalma 5 %, ami azt jelenti, hogy 1 kg szantálfa olaj előállításához 20 kg friss fa szükséges.
Gyógytulajdonságai
- Légúti megbetegedésekre, hörghurutra, torok-, gégegyulladásra. Párologtatáshoz és fürdőhöz én rendszeresen használom.
- Húgyúti fertőzésekre. Lemosóba tenni. 2 dl felforralt és lehűtött vízbe 1 csepp menta, 2 csepp szantálfa, 6 csepp levendula és wc használat után letörölgetni a húgycső nyílás környékét. A lemosó folyadékot mindig alaposan rázzuk fel használat előtt. Lehetőleg naponta készítsünk új aromás vizet.
- Emésztőrendszeri betegségekre, felfúvódásra, hasmenésre, bélfertőzésre. Fürdőbe és masszázskrémbe használom más olajokkal együtt.
- Pattanásos és túl zsíros bőr kezelésére lemosáshoz, krémekbe.
Olajkeverék pattanásos bőrre: 50 ml avokádóolajba (ha van, akkor 10 ml-nyit calendulaolajjal helyettesítsünk, a gyulladást csökkentő hatásáért), 2 csepp boróka, 5 csepp citrom, 2 csepp geránium, 5 csepp levendula, 2 csepp szantálfa, 3 csepp teafa, nagyon alaposan összerázzuk. Este a keverékkel a megtisztított arcra és fürdés után más kezelendő felületet is masszírozzuk be vele, arcon a szem környékét hagyjuk ki. Puha kendővel itassuk le a fölösleget. Az illóolajok a bőrbe szívódva hatnak a bőr működésére.
- Bőrbetegségre és bőrviszketésre lemosó folyadékba. Fél liter felforralt és lehűtött vízbe 4 csepp levendula, 2 csepp menta és 2 csepp szantálfa olaj, jól keverjük el és egy vatta vagy géz darabbal törülgessük át a kezelendő felületet.
- A szantálfa olajnak van nemi vágyat növelő hatása, párologtatáshoz, fürdőhöz, masszírozáshoz használhatjuk keverékekbe. Pl.: jázmin, geránium, rózsa, ylang-ylang. (Mire? Mit? részben) |