Hajápolás
A haj ápolásnál is felhasználhatjuk az illóolajokat. Könnyű használni őket és gyors a hatásuk.
A legegyszerűbben hajmosásnál.
Egy üveg pohárba, csészébe belenyomom azt a sampon mennyiséget, amit használni fogok. Hozzá teszem az illóolajokat és alaposan elkeverem. Nem kell megijedni, a legtöbb sampon más színűvé válik az olajoktól. Ezzel a keverékkel mosom meg a hajam.
Általánosan használom a következő keveréket: azonos mennyiség eukaliptusz, levendula, teafa, gerániumból. A sampon mennyiségétől függően, hogy milyen hosszú hajat mosol meg. A rövidre elég 1-1, a lányom a hosszú hajára 5-5 cseppet tesz bele. Jó haj regenerálására. Zsíros hajra az eukaliptuszból többet teszek bele és pár csepp citrom olaj is.
A hajöblítőbe is szoktam tenni pár csepp olajat, de azt már úgy választom meg, hogy illatosítsa a hajamat. Nem lesz tartós, mert elég gyorsan elillan, de egy darabig kellemes illata lesz tőle a frissen mosott hajnak. Én szeretem használni a gerániumot, ami táplálja is, a rózsafa olajat, ami regenerálja is. Egy randi előtt az ylang-ylang hangulatba hozhat.
Csak egy alkalomra elegendőt érdemes bekeverni, mert az olajok csak natúr állapotban nem romlanak meg.
A másik lehetőség már egy kicsit macerásabb, de nagyon megéri.
Ez az olajos hajpakolás.
Igazán jó ehhez a ricinus olaj, ami táplálja a hajat és elősegíti a növekedését. (Gyógyszertárban kapható.) De ha nincs kéznél, megfelel vivőolajnak a konyhából a napraforgó vagy az olíva olaj is. (Az utóbbinak nekem erős a szaga, nem szoktam használni hajamra. De ha valakit nem zavar, használhatja, mert jobb minőségű.)
Annyi vivő olajba, ami elegendő a hajunk teljes bekenésére, tesszük bele az illóolajokat. Én csak 1-2 alkalomra elegendőt szoktam bekeverni, mert az illóolajok gyorsan romlanak, ha valamihez hozzá keverjük őket és pár héten belül el kell használni.
A samponban használt illóolajokat lehet itt is alkalmazni. Mivel most sokáig lesz a keverék a hajunkon, ezért a gerániumból többet kell beletenni, mert az védi és ápolja is a hajat és a fejbőrt.
Egy recept közepesen hosszú hajhoz, általános használatra:
Fél dl ricinus olaj, 5 csepp geránium, 5 csepp levendula, 2 csepp teafa, 2 csepp eukaliptusz.
A hajtövét mindenütt alaposan bekenjük és a hajszálakat is átitatjuk. Egy zacskót húzni a fejre, betakarni egy törülközővel és akár egész napra rajta hagyni a hajon. Én hétvégén szoktam megcsinálni.
Utána a hajmosást nem a szokásos módon kell megcsinálni. A samponnal be kell kenni a hajat. Jól járja át a hajat és hajtövet. Utána engedni csak rá vizet és a jól megmosni a hajat. Fordított sorrendben, ha a víz éri először a hajat, nagyon nehéz az olajat kimosni.
Melyik illóolaj, mire jó:
Bazsalikom: kiegyensúlyozza a haj működését
Citrom: gátolja a haj zsírosodását
Citromfű: korpásodás ellen, gyulladásokra
Eukaliptusz: korpásodás, fertőtlenítés, gyulladásokra
Fahéj: ritkán és csak 1-2 cseppet használok belőle, de serkenti a vérkeringést a fejbőrben.
Geránium: táplálja és regenerálja a hajszálakat és a fejbőrt, kiegyensúlyozza a működését.
Levendula: mert mindre jó.
Muskotályzsálya: hormonháztartást szabályozza. Nőknek ajánlom bele tenni.
Rózsafa: a gerániumhoz hasonló a hatása és jó illata van.
Szantálfa: férfiaknak az illata miatt, a muskotályzsálya helyett nekik.
Teafa: fertőtlenít, vírusölőhatása van.
Ylang-ylang: gerániumhoz hasonló a hatása.
|