Masszázs
A masszázs az egyik legősibb kezelési mód, már az "orvostudomány atyja", Hippokratész (Kr.e. 460-380) is megemlíti az emberi betegségek kezelésére szolgáló eljárások között.
Sokféle masszázs létezik, de az alapelv mindegyiknél az, hogy élénkítse a szervek működését, a vér- és nyirokrendszert, ezáltal elősegíti a szervezet méregtelenítését. Sokak által jól ismert a svéd masszázs, ami nagyon kellemes frissítő masszázs. Nekem legjobban bevált masszázs technika a yumei ho, ami az általános egészségmegőrzéstől a betegségek kezelésére is alkalmas módszer.
Én a teljes vagy betegségek kezelésére szolgáló masszázst mindig szakemberre szoktam bízni. Házilag csak olyan mértékig folyok bele, hogy illóolajjal felfrissüléshez segítsem családom tagjait vagy valamilyen betegség megelőzés, gyógyításáért a bőrön keresztül juttassam be a szervezetbe az olajokat. Tényleg csak simító mozdulatokkal, gyengéd masszírozással.
A hatékony masszírozáshoz sokféle tudás szükséges: anatómiai, az akupresszúrás pontok és a meridiánok, stb. ismerete.
Nem szabad masszírozni:
- semmilyen fertőzéses megbetegedéskor
- törés esetén
- friss sebhely, felhorzsolt vagy zúzódásos bőrfelületen
- visszér területét
- menstruáció előtt vagy alatt
- terhesség alatt csak óvatos technikákkal és nagyon megválasztott illóolajokkal.
Fontos alapszabály, hogy az illóolajokat közvetlenül a bőrre nem szabad tenni. Kivéve a levendula olaj, de masszírozni azzal sem lehet, mert nem csúszik, csak kezelés céljából kenjük a bőrre.
A masszírozáshoz valamilyen vivőanyagba kell csöpögtetni. Ez többféle anyag lehet: krémek és olajok. Ha sokat akarunk masszírozni, akkor érdemes jó minőségű vivőanyagot vásárolni. Krémek közül olyat keressünk, ami nem nagyon illatos. Én általában testápolót választok, mert az a bőrt is ápolja. Ha hosszabb ideig kell masszírozni, akkor úgy nevezet bázisolajat használok, mert lassabban szívódnak fel a bőrbe, ezért hosszabb ideig marad csúszós a bőrfelület. Drogériákban különböző bázisolajokat lehet kapni. Ezek tiszta, finomítatlan növényi zsíros olajok, amelyek kiegészítik az illóolajokat a bőrápolásban, felhígítják őket, alkalmassá teszik őket a masszírozáshoz. Természetes zsírsavakban gazdagok és többféle vitamint, ásványi anyagot is tartalmaznak, amelyek táplálják, simává, fiatalossá teszik bőrünket. Nem lehet használni szintetikus vagy ásványi eredetű olajat, mert azok nem bőrbarát olajok, nem szívódnak be a bőrbe, ezért akadályozzák az illóolajok működését.
Legismertebb bázisolajok:
- avokádóolaj: a legjobban felszívódó olaj, nagyon jó száraz, öregedő bőrre, mert sokféle vitamin található benne (A, B, E).
- búzacsíraolaj: sűrű, ragacsos állagú olaj, ezért használjuk keverékbe (mandula- vagy szőlőmagolaj 75%-ban), de érdemes, mert nagyon gazdag E-vitaminban és jó hatással van a sebhelyekre, a száraz és a hajszálér szakadásos bőrre.
- calandula: körömvirágból készül, ami gyulladás csökkentő hatású. Édesmandula olajjal szokták keverni.
- édesmandula olaj: a klasszikus bázisolaj, nem ingerli a bőrt, ezért érzékeny bőrűek is használhatják. B-vitamint tartalmaz, megelőzi a ráncosodást.
- jojobaolaj: jól felszívódó, jól hidratáló, minden bőrtípusra megfelelő.
- ligetszépeolaj: a virágmagból készül. Többféle bőrbetegség kezelésére jó, pl. allergiás panaszokra, az ekcémára és pikkelysömörre is. Nem önmagában használjuk, hanem hozzá keverhetünk egy keveset krémhez, masszázsolajhoz.
- mogyoróolaj: jól fölszívódó, tápláló olaj, megelőzi a bőr kiszáradását.
Ezek az olajok nagyon jó hatással vannak a bőrre, de mindig a lehető legkisebb adagot vegyünk meg belőlük, mert a szavatossági idő lejárta után már könnyen avasodnak. Én speciális célokra szoktam csak őket vásárolni, ha egy-egy keverékbe feltétlen szükséges.
Keveréket mindig kis adagban készítsünk, annyit, amit néhány héten belül elhasználunk, mert az illóolajok tisztán évekig eltarthatók, de valamihez keverve már könnyen oxidálódnak.
Én általában csak annyit keverek össze, amit azonnal felhasználok. Legtöbb esetben testápolót használok masszírozáshoz, azt a tenyerembe nyomom és pár csepp illóolajat rakok hozzá. A tenyeremmel összekeverem és felmelegítem, így kenem a masszírozandó felületre. Ha olajat akarok használni és éppen nincs otthon az előbb felsoroltak közül, akkor kimegyek a konyhába és előveszem a főzéshez használatos napraforgó vagy más étolajat. Ezek is tökéletesen megfelelnek a célnak. Egy hátrányuk van, de lehet ez előnyös tulajdonságuk is, hogy lassabban szívódnak be a bőrbe, mint a fent említett bázisolajok.
Szeretném megemlíteni, hogy némelyik illóolaj napfény hatására bőrbántalmat okozhat, ezért olyankor használjunk illóolajos krémet, olajat, mikor utána nem kell napra mennünk. Ilyen készítményeket este, éjszakára használok, vagy olyan testfelületen, amit ruha takar.
Amúgy is érdemes illóolajos bekenés, borogatás vagy masszírozás után a bőrt betakarni, azaz felöltözni, hogy a bőrön lévő olajok még tovább hathassanak a szervezetünkre. Ezért is szoktam ajánlani, hogy egy ilyen kezelés után ne fürödjünk le néhány óráig.
Általános adagok és illóolajok kiválasztása a masszírozáshoz
Általánosan 10 ml krémhez vagy olajhoz 5-10 csepp illóolajat tegyünk. Jól keverjük vagy rázzuk össze, hogy alaposan elkeveredjenek az alkotórészek.
Érdemes megtervezni, hogy milyen célra fogjuk használni és mit akarunk ehhez bele tenni. Többféle, akár 5-6 illóolajat is összekeverhetünk, de nagyon figyeljünk az illathatásra, mert a bőrön tartósan érezni lehet majd. Többféle illóolajat akkor válasszunk, ha kicsit nagyobb mennyiséget állítunk össze, 30-50 ml.
Példa: hátfájásra, ha egyszer akarok masszírozni, a tenyerembe teszek egy diónyi testápolót vagy bázisolajat, ehhez csöpögtetek 2 csepp levendulát és 1 csepp mentát, a tenyereim óvatos összedörzsölésével összekeverem, eközben kicsit föl is melegítem, mert kellemetlen érzés lenne, ha hideg krémet kennék valakinek a hátára. Ha ugyan ez a probléma és tudom, hogy többször meg kell ismételnem a kezelést, akkor elkészítek előre 10-20 ml is és abba már többféle illóolajat beleteszek. Természetesen 2-4 csepp levendula és 1-2 csepp ánizs, eukaliptusz, kakukkfű, menta, rozmaring, stb.
Egy masszírozás utáni jó tanács
Ha bázisolajat használunk, azt nehéz lemosni a kezünkről. Tanácsom: ne vizezzük be a kezünket, hanem először szappanozzuk be, legjobb ilyenkor folyékony szappant a kezünkre nyomni, szétkenni rajta és utána meleg vízzel lemosni róla. Higgyétek el, fordított sorrendben sokkal nehezebben jön le az olaj a kezünkről!
|