Geránium vagy gólyaorr
(Pelargonium odorantissimum)
Honos: származási helye Dél-Afrika, a Jóreménység-foka, de elterjedt Közép- és Dél-Európában, Kelet-Afrikában, Kínában és Japánban.
Növényről: gólyaorrfélék közé tartozik, a nevüket az úgynevezett gólyaorr-termésről kapták, amely csőr alakú. Illata a rózsáéra hasonlít, ezért szokták gerániumrózsának is nevezni. De előfordul az is, hogy a rózsa olajat hamisítják vagy hígítják vele.
Csak az illóolaját ismerem és azt a teljes növényből készítik.
Illóolaj előállítása: vízgőz-desztillálással. A növény illóolaj tartalma 0,2%, ami azt jelenti, hogy 1 kg geránium olaj előállításához 500 kg frissen szedett növény szükséges.
Gyógytulajdonságai
A geránium olaj közismert kozmetikai alapanyag. Minden bőrtípusra használható, szabályozza a faggyútermelést, fertőzés- és gyulladásgátló hatása van. Bőrápolók alkotórésze. Sebek és égési sérülések kezelésére lemosó és borogatásként használható. Pattanásokat hatékonyan kezeli. De jó hatással van a száraz, öregedő bőrre is. Én minden arc- és testápolásra készített krémembe, olajba teszek néhány cseppet. A túlságosan érzékeny bőrt esetleg irritálhatja, ott óvatosan használjuk. A száj nyálkahártya- és torokgyulladásra öblögetőnek és gargarizáláshoz jó. Ajánlják bőrélősködők ellen bedörzsölő és lemosó szernek.
Szabályozza a mellékvese működését, ez által kiegyenlítetté teszi a szervezet hormonműködését, mert a mellékvese-hormon szabályozza a többi szerv hormontermelését. Ez a hatása miatt alkalmas klimaxproblémák és menstruáció előtti feszültség csökkentésére. Az illata is feszültségoldó hatású, ezért én gyakran használom párologtatásra, fürdőbe, masszázshoz.
Hatásosan alkalmazható a szervezett folyadék visszatartása ellen, mert vizelethajtó és serkenti a nyirokrendszer működését. Ez fürdőben és masszázsolajjal használva érhető el.
Én belsőleg még nem használtam, mert a külső kezeléseket elegendőnek éreztem mindig és a vesére gyakorolt hatása miatt én nem kísérleteztem vele.
|