Érdekességnek szánom a füszernövények közül. Tömény eszencia a fokhagymából. Egy csepp és illata, hatása több fej fokhagymával felér.
Fokhagyma
(Allíum sativum)
Nem is azért írok a fokhagyma olajról, mert olyan sokszor találkoznánk vele és annyira sokszor tudnánk használni, hanem mert magával a fokhagyma fogyasztásával sokat tehetünk az egészségünkért. Szerintem sokan ismerik az érelmeszesedést gátló és gyógyító, a vértisztító, vérnyomáscsökkentő és emésztés segítő hatását.
De a növény helyett használhatjuk az illóolaját is. A drogériákban ha nem is tartják, meg tudják hozni, mert a nagykereskedelmekben megtalálható.
Hazánkban is népszerű, termesztett, ősi konyhakerti- és gyógynövény. Erős szagú, gerezdes hagymáját használjuk fel ételeink ítesítésére. Nagy tápértékű, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag.
A liliomfélék családjába tartozik. Számos gerezdből álló hagymáját papírszerű héj borítja. A levelei laposak, vékonyak.
Elő- és Közép-Ázsiából származó, de ma már előfordul és termesztik Ázsiában, Közép- és Dél-Európában, Észak-Amerikában.
A fokhagymaillat már a Kheopsz-piramis építési területét is belengedezte, mert az írások szerint az építőket extra fokhagymaadagokkal tartották jó erőben. Már tudták, hogy nem csak finom, de jó hatással van a testi kondíciókra is.
Kitüntetett helye van a kínai és indiai gasztronómiában. Európában az olasz, francia és görög konyhára jellemző legjobban a fokhagyma használata.
Illóolaját hagymából nyerik ki vízgőzdesztillációval.
Az illóolaj tartalma 0,3%, ami azt jelenti, hogy 1 kg fokhagyma olaj előállításához 300 kg hagyma szükséges.
Nagyon erős szaga van, szinte már fel se ismerhető a hagyma illata benne. De ha valamilyen ételbe, salátába egy cseppet teszünk, akkor már előjön a jellegzetes fokhagyma illat és benne van minden gyógytulajdonsága.
Gyógytulajdonságai
A fokhagymát az epeproblémával küzködők nehezen emésztik meg. Náluk ajálhatom használatra legjobban az illóolajat. A főzéshez használhatják úgy, hogy egy dl étolajba tegyenek 10-20 cseppet, jól rázzák össze, az ételekbe tegyenek néhány evőkanállal. (Míg el nem fogy, lehetőleg hűvös, fénytől védet helyen tárolják.) Amit hosszabb ideig kell főzni, pl. egy pörköltöt, abba az elkészülte előtt kevéssel keverjék bele. A fokhagyma kismennyiségben oldja a szélgörcsöket és segíti az emésztést.
Nem szabad lemondani a használatáról, mert nagyon sok érrendszeri problémára szinte az egyetlen természetes gyógyír.
Szoptatás alatt csak nagyon óvatosan, kipróbálva, kis mennyiségben fogyasztható, mert bekerülhet a tejbe és ronthatja az ízét. Ha pedig sok kerül át, hasmenést is okozhat a babának.
Jó hatással van a bélrendszerre. Görcsoldó, gyomorerősítő, felfúvódást szüntető.
Azt mondják, féregűző hatása is van, ezáltal folyamatos fogyasztása mellett kihajtja a parazitákat, bélférgeket.
Magas vérnyomásnál inkább a megelőzésnél és a kialakulásnál lehet segíteni a fokhagymával. A kialakult, komoly, magas vérnyomásnál már kevés önmagában, de az orvos által felírt és ellenőrzött gyógyszerszedés mellett is érdemes fogyasztani más gyógyhatása miatt. De érveréslassító hatása miatt is jó lehet a magas vérnyomásosaknak.
Rendszeres fogyasztásával meg lehet előzni a vérrögök képződését, mert nem engedi a vérlemezkék összetapadását.
Ezért a szívinfarktus megelőzésében is szerepe van.
Megelőzhető az érelmeszesedés, csökkenthető a kolleszterin színt.
Talán kevésbé ismert, hogy jó hatással van a cukorszínt alakulására, ezért cukorbetegeknek nagyon ajálható a fokhagyma fogyasztása.
Ezekre a betegségekre és megelőzésükre nagyon jó hatású lehet, ha a fokhagymát rendszeresen használjuk főzésnél. Sokakat zavar a fokhagyma szaga. Nekik is ajánlom, csak mindig keveset belőle. Egy-egy gerezdet kell csak használni az ételeinkbe. A hatását kifejti főzve is és úgy már veszít az illatából. Az téves nézet, mikor azt mondják, hogy a hatóanyagai a főzéssel tönkre mennek. Egyedül a C-vitamin tartalma nem marad meg.
Erős baktériumölő, ezért belsőleg-külsőleg is felhsználható baktérium és gombás fertőzésekre.
Külsőleg gennyes sebek kezelésére jó. Félbevágva a gerezdet, kenjük be a sebet és környékét.
Én ezt a módszert használom herpesz kezelésére.
Megelőzhető a kijövetele, de nem mindig tudom alkalmazni. Ha érzem, hogy "bújik elő" és van kéznél fokhagyma, akkor egy félbe vágott gerezddel bekenem a helyet, ahol érzem. Kicsit szagos, de megéri, mert nem jön ki. De tényleg!
A fogazat romlásánál is jól bevált a fokhagyma gyógyhatása. Ha rendszeresen fogyasztjuk, érrendszerünk tisztább lesz, a hajszálereink jobban átjárhatók maradnak, ami biztosítja a szájunk, ínünk, torkunk egészségét is.
Kísérletek azt bizonyítják, hogy a fokhagyma elősegíti az ólom kiürülését a szervezetünkből. Ezért a nagyvárosban élőknek kötelező lenne a fogyasztása.
Állat kísérletekkel bizonyított, a ráksejtekkel megfertőzött egereknél nem alakult ki a rák, ha fokhagya kivonatot kaptak. Az embereknél a rák megelőzésben van.... lenne jelentősége.
A fokhagyma illóolajának használata töményen nem ajánlott, se külsőleg, se belsőleg. Főleg az erőteljes szaga miatt. Én főzésre szoktam használni, ha valamiért éppen nincs otthon fokhagymám. Egy, hogy az a természetesebb felhsználási lehetőség kéznél van, mindig kapható..... második, hogy sokkal olcsóbb. Olyanoknak ajánlom megpróbálni, akik epe vagy gyomor betegség miatt nem tudják a frisset fogyasztani, de szeretnék a gyógyhatását azért kihasználni.
Receptek
Felsorolom azokat a recepteket, amiket ismerek. Lehet válogatni közülük, kinek, melyik szimpatikus.
Az elsőről azt olvastam, hogy 7 évig nem kell megismételni a kúrát olyan hatással tisztítja ki az érrendszert. Ha valaki kedvet érez hozzá, javaslom próbálja ki, hiszen veszélytelen és viszonylag olcsó szerről van szó.
33 dkg megtisztított fokhagymát fokhagymaprésben szétnyomunk, majd 10 napig áztatjuk 3 dl, 96%-os, gyógyszertárban kapható alkoholban, lezárt üvegben. Közben naponta egyszer fellötyköljük, hogy a fokhagyma hatóanyagainak kioldódását ezzel is serkentsük. Ezt követően a pépet tiszta ruhán átszűrjük üvegbe. A nyert folyadék tömény, ragacsos fokhagymakivonat.
Adagolása: mindig evés előtt kell meginni, kevés tejben, gyümölcslében vagy vízben elkeverve:
Reggel Délben Este
1. nap: 1 csepp 2 csepp 3 csepp
2. nap: 4 csepp 5 csepp 6 csepp
3. nap: 7 csepp 8 csepp 9 csepp
4. nap: 10 csepp 11 csepp 12 csepp
5. nap: 13 csepp 14 csepp 15 csepp
6. nap: 15 csepp 14 csepp 13 csepp
7. nap: 12 csepp 11 csepp 10 csepp
8. nap: 9 csepp 8 csepp 7 csepp
9. nap: 6 csepp 5 csepp 4 csepp
10. nap: 3 csepp 2 csepp 1 csepp
11. naptól: napi 3 x 25 csepp, amíg a folyadék el nem fogy.
A kúra idején érdemes a szokásosnál több folyadékot fogyasztani.
2. receptet én is kipróbáltam már, a fokhagyma + citrom kúrát. Pár hét után frissebbnek éreztem magam. Igazából nem volt semmi bajom, csak egy tavaszi tisztítás keretében fogyasztottam.
Daráljon le húsdarálón 4 egész citromot (héjastól), 4 gerezd foghagymát, majd öntse fel két liter előzőleg felforralt és lehűtött vízzel. 2 napra tegye hűtőszekrénybe az oldatot. Ezt követően szűrje le és ízlés szerint rakjon bele pár kanál mézet (a világos fajták az erre alkalmasabbak). 2-3 héten át, reggeli előtt fogyasszon el belőle 0.5 dl-t. A foghagymának nem lehet érezni az illatát, a citrom ezt teljes egészében semlegesíti.
Még egy citromos fokhagyma recept:
Ha az agyi erek vagy a szívkoszorú erek beszűkűltek vagy elmeszesedtek, igyunk naponta egy kupicányi kivonatot a következő vegyülékből:
Hozzávalók: 30 gerezd fokhagyma, 5 citrom.
Elkészítése: a fokhagymát lehéjazzuk, aprítjuk. A citromot, héjával együtt apróra vágjuk. Mixerben összeelegyítjük és 1 liter vízel a főzőlapra helyezzük, de csak az első buggyanásig hagyjuk a tűzhelyen! Ezután leszürjük és üvegbe öntjük, hűvös helyen tároljuk /hűtőszekrény/.
A napi kupica likőrt akár főétkezés előtt, akár főétkezés után fogyasztható.
A gyógymód kipróbálói állítják, hogy már 3 heti alkalmazás után érezhető az egész testnek fiatalos regenerálódása.
Meszesedések és ezek mellékhatásai, pl. látásnál, hallásnál csökkennek, és lassan elmúlnak.
A háromheti kúra után 8 nap szünetet tartunk, majd megismételjük. Ezután általános eredmény áll be. Ezt az olcsó ártalommentes és gyógyhatású kúrát ajánlatos minden évben megismételni.
A fokhagyma kellemetlen szagát senki nem érzi. A fokhagyma és a citrom hatása teljes mértékben érvényesül.
A meszesedés miatt szenvedő emberek ismét nyugodtan tudnak aludni. A mész feloldódott.
A 4. receptet a vodka kedvelőknek ajánlom a figyelmébe.
Vodkában sínylődő zúzott fokhagyma (Részeg fokhagyma)
Hozzá valók: 2–3 db minél nagyobb fej fokhagyma, 1 dl Royal Vodka (vagy bármely más vodka)
A megtisztított fokhagymát bármilyen technikával összezúzom, minél kisebb részekre.
A zúzalékot nyakon öntöm az 1 dl (lehet 1,5 - 2 dl is a fej méretétől függően) vodkával, jól elkeverem és 2-3 napig, jól záródó (üveg)edényben naponta 1x-2x rázogatva sötét helyen tárolom. A 3. napon (az összes szellőzőt bekapcsolni, ajtót, ablakot kinyitni és utána) lehetőleg zománcozott fém, vagy üvegtölcsérbe helyezett szűrőpapíron átszűrni a folyadékot (ez lehet a kávé filter is; műanyag tölcsér csak akkor jó, ha többet másra nem akarjuk használni, csak erre). Gyengén nyomkodjuk ki (szűrőpapírban), a leszűrt levet jól záródó csavaros, csepegtetős üvegcsébe téve – például egy kiürült szójaszószos üveg erre kiválóan alkalmas – igen finom zamatú, robosztus illatú fokhagyma tinktúra képződik, ami néhány nap múlva zöldes színű lehet, de ez természetes és ettől még használható marad. Naponta egyszer étkezés előtt néhány cseppet vegyünk be valamilyen folyadékban. A vissza maradt masszát (zúzalékot) annyi olíva olajjal elkeverjük, hogy még sűrű maradjon. Hűtőben tároljuk. A massza felhasználásakor az étel jellegének megfelelő „hígítóval” hígíthatjuk pl.: grillezésnél: sörrel, vagy vörösborral...
(Forrás: a fuszerek.eu oldal - http://fuszerek.eu/Receptek/keverekek/piasfokh.html )
A könyvesboltokban szoktam látni olyan recept könyveket, amik kimondottan fokhagymával ízesített ételeket ír le. Szerintem érdemes beszerezni egyet. Segítségével megismerhetünk recepteket, nem nekünk kell kikisérletezni, hogy mibe, mennyi fokhagymát kell rakni, hogy az összhang meglegyen, ne legyen sok.
|