6 éves korig
Ezt a csoportot tudtam legnehezebben meghatározni. Lehetett volna egy csecsemő csoportot is létre hozni, 1 éves korig. Aztán úgy döntöttem, hogy inkább gyengébb, kisebbeknek való olajokat teszek bele, amit csecsemők mellett is lehet használni, de 6 éves kisgyereknek is fog tetszeni. Egy családban, ahol több kisgyerek van, egy csecsemő és egy óvodáskorú mellett nehéz másféle olajokat használni. Ha nincsenek különszobában, akkor mindig a legkisebbhez kell alkalmazkodni az olajok kiválsztásánál.
Kisgyerekeknél a párologtatást lehet alkalmazni. Pár cseppet szoktam egyszerre ajánlani, mert őket zavarja az erős illat.
Csecsemőknél én csak a papírzsebkendős módszer szoktam ajánlani, mert ott az illat erősségét lehet befolyásolni a csöpögtetés sorrendjével, hogy az erősebb illatút egy kedvenc olajjal lefedni. Ezt nem lehet kihasználni, ha az olajokat egy edénybe, párologtatóba tesszük. Az aromalámpa szerintem tilos egy gyerekszobában, mert tűzveszélyes is és mécsessel nagyon intenzív az olajok párolgása, ami gyorsan erős illatot csinálna.
A babák szeretik a citrusolajok illatát, azért is tettem ebbe a csomagba többfélét belőlük, a grapefruitot, a mandarint és a narancsot. Érdemes felváltva használni őket, hogy ne unjon rá a család 1-1 illatra.
Az én gyerekeim kb. 2-3 éves korukban kezdtek véleményt mondani arról, hogy melyik olaj illata tetszik nekik.
Bergamott
Légúti problémákra jó. Az eukaliptusz helyett ajánlom, mert az túl erős illatú még a babáknak, kisgyerekeknek.
Egy papírzsebkendőre teszek 1-2 cseppet. A bergamottot mindig elsőnek és más, babáknak kellemes olajjal „lefedem”. Pl. a csomagból a citrusolajok valamelyikével, de lehet többfajtával is. Egyszerre ne legyen 4-5 csepp olajnál több a zsebkendőn. 4-5 óránként frissíthető.
Édeskömény
Ha a mama az anyatej serkentésére használ édeskömény olajat, akkor az hatni fog a babára is. A tejbe is belekerül, és jó hatással van a hasfájós csecsemőre.
Itt jegyezném meg, hogy 6 éves korig a gyerekeknél tilos belsőleg adni bármiféle illóolajat. 6 és 14 év között is csak nagyon óvatosan szoktam ajánlani, inkább azoknál a gyerekeknél, akik szokva vannak az olajokhoz egyéb módszerekkel.
Az édeskömény olajt a nagyon hasfájós babáknál külsőleg lehet alkalmazni úgy, hogy egy mogyorónyi babatestápolóba 1-2 cseppet tenni és óvatosan megmasszírozni vele a hasát. Figyelve a hatást, hogy pl. a bőre nem pirosodik-e ki tőle. Ha igen, megvárni, hogy elmúljon és hígabban megpróbálni. Több krémbe 1 cseppet tenni csak.
Én próbáltam már úgy is, hogy a fürdővízbe tettem 1 dl tejben feloldva 3-4 csepp édesköményt. Annyi vizet tettem a kádba, hogy ellepje a baba hasát is.
Az édeskömény olaj jó légúti betegségekre is. Nagyon jó a hurutoldó hatása. Ki lehet tapasztalni, hogy a kisgyereknek melyik illata tetszik jobban, a bergamott vagy az édeskömény. A hatás miatt lehet mind a kettőt használni, csak a „kedvencet” rakni felülre. Pl.: 1 csepp bergamott, 2 csepp édeskömény és lefedni valamelyik citrusolajjal.
Fenyőolaj
Gondoljunk a fenyőerdők jótékony hatására, amit a légzőszervi betegségnél gyógyításra alkalmaznak. A tüdőszanatóriumokat ilyen erdők mellé szokták építeni.
Mivel az illata nem tolakodó, ezért raktam bele ebbe a csomagba. De 1 csepp kisgyerekek mellett elegendő belőle.
Előbb leírt receptnél hozzárakható még pluszban a fenyőolaj vagy a bergamott helyett használható. Egy éves kor felett szoktam igazán ajánlani, de nagyon náthás csecsemőnél is alkalmazható.
Baba bőrére ne kerüljön! Csak párologtatva használni nekik!
Geránium
A gerániumnak nagyon kellemes illata van, a rózsáéra hasonlít. Nyugtató hatása van, szívesen alkalmaztam, mikor nyűgösek voltak a gyerekeim babakorukban.
De a zsebkendős módszernél mindig csak 1 cseppet tettem, mert több már tolakodóan erős volt nekik.
A másik felhasználása a nagyon száraz bőrű csecsemőknél van.
4-5 evőkanál testápolókrémbe tenni 1 csepp gerániumot és fürdetés után nagyon vékonyan bemasszírozni a bőrébe. Ez az adag több napra elég, ezért egy jól zárható tégelyben készítettem el, alaposan elkeverve a gerániumot a krémben.
A bőrét is ápolja a babának és az illata is elnyugtatja.
Grapefruit, mandarin, narancs
Az a megfigyelésem, hogy sok kisgyerek szereti az illatukat. Ezért ajánlom bármelyiket fedőolajnak.
A fáradt csecsemőt elnyugtatják, könnyebben elalszik.
Jó hatással vannak a légzőszervekre.
Csak párologtatva! Fürdővízbe, masszázshoz nem alkalmazhatók!
Levendula
Szerintem az aromaterápia gyöngyszeme a levendulaolaj.
Ezért minden csomagba beletettem. A babáknál óvatosan kell bevezetni, mert az a megfigyelésem, hogy ez az olaj, ami nem minden kisgyereknek tetszik. Ezért szoktam náluk a zsebkendőn ezt alulra tenni.
Főleg a nyugtató hatása miatt szoktam ajánlani. Ha nyűgös, fáradt a kisgyerek, akkor a fürdővizébe 1 dl tejben feloldva 2-3 cseppet levendulaolaj tenni. Elnyugszik tőle.
A száraz bőrre való krémbe is bele lehet tenni. Emelni a krém mennyiségét 6-7 evőkanálra és a geránium mellé 1 cseppet tenni.
|