Citrom
(Citrus limonum)
Honos: őshazája a Himalája DK-i lejtőin volt, de a római kortól Európában is ismerték. Ma főként Dél-Európában Olaszországban és Dél-Franciaországban, Dél-Amerika, Argentínában és az USA-ban termesztik.
Növényről: a rutafélék családjába, citrus nemzetségbe tartozó fák és cserjék, aminek a termését használjuk. Tojás alakú, éretten sárga héjú, savanyú, különösen C-vitaminban gazdag déligyümölcs.
A gyümölcs kicsavart savanyú levét használjuk ízesítésre, ital készítésre. A héját ételekbe, elsősorban süteményekbe reszelhetjük.
Illóolaj előállítása: a citrom héja tartalmazza az illóolajat, amit hidegen sajtolás módszerével vonnak ki belőle. A héj illóolaj tartalma 1,5%, ami azt jelenti, hogy 1 kg citrom olaj előállításához 60-70 kg citromhéj szükséges. (Ez körülbelül 3000 db gyümölcs héja.)
Gyógytulajdonságai
A citromot a C-vitamin tartalma miatt fogyasztjuk, ami védi az egészségünket azzal, hogy erősíti az immunrendszerünket és stabilizálja a pszichénket, az idegrendszerünket. Használatánál csak arra kell figyelnünk, hogy ne tegyük ki 50-60°C-nál magasabb hőmérsékletnek, mert lebomlik. Én szívesebben használom a frissen kipréselt citromlevet.
Hogyan? Mire?
A citromolaj a második legerősebb fertőtlenítő, baktérium- és vírusölő hatású illóolaj. (Az első a teafa olaj. Szerintem.) Ezért alkalmazhatjuk mindenfajta fertőzéses betegségekre és megelőzésükre. Téli hónapokban a fertőzések kivédésére a lakásban mindig szoktam párologtatni és minden keverékbe bele teszem. Természetesen, ha beteg van a családban, akkor az aromalámpában mindig van citromolaj. Nem csak fertőtleníti a helyiség levegőjét, de frissíti és kellemes az illata is van. Használhatjuk aromás fürdőbe is, de mindig kis mennyiségben és oldjuk fel alaposan, mert bőrirritációt okozhat. Emiatt masszázsolajba ritkán alkalmazom, csak akkor, ha a bőr fertőtlenítése a célom, pl. pattanásos bőrre vagy kimondottan a bőr vérbőségét akarom okozni, pl. ízületi- és izomfájdalomnál, reumánál.
Tyúkszem és szemölcs irtására is használom töményen a citromolajat, de mindenki óvatosan álljon neki. Vegyünk egy fülpiszkálót és annak a vattarészét itassuk át az citrom olajjal és csak a kezelendő felületre rakjuk rá, a körülötte lévő bőrre ne nagyon jusson belőle. Ha bőrelváltozást okoz, pár napra függesszük fel az ecsetelést. A kezelést végezzük türelemmel, mert tapasztalatom az, hogy akár 1-2 hónap is szükséges az eredményhez, de megéri, mert véglegesen eltüntethetjük a tyúkszemet és a szemölcsöt, ha nincs újra fertőződés, nem jönnek elő többet. Az uszodában összeszedett szemölcs pár hét alatt eltüntethető, nem kell drasztikusan leszedetni az orvossal. Pár éve nagyobbik fiam lábaszára volt tele ilyenekkel, de a kezelés óta nem újultak ki. (Fiam akkor kb. 9-10 éves volt.) (A szemölcsirtásra inkább a teafa olajat alkalmazom, lásd ott.)
Csillapítja vérzést és közben fertőtleníti a sebet is, de nagyon csíp, gyereknél soha ne próbáljuk meg a sebre csepegtetni. Náluk lemosást szoktam alkalmazni. 0,5-1 l vízbe 1-2 csepp olajat tegyünk, jól keverjük el, egy gézdarabot itassunk át vele és mossuk le a sebet és környékét. A gézzel be is borogathatjuk. Felnőtt is inkább használja így. A sebre csepegtetés hatékonyabb, de csak az kísérletezzen vele, aki már próbálta közvetlenül a bőrre a citromolajat és nem okozott bőrelváltozást.
A citrom olaj nem csak a levegőt tisztítja és frissíti, tapasztalatom szerint a lelket és a figyelmünket is. Tanuláshoz, vizsgázáskor használhatjuk. A gyerekeim szobájába szoktam a "tanulási időben" egy zsebkendőre 1-2 csepp citromot tenni, hogy felerősítsem a figyelmüket. Egy ilyen zsebkendőt kitehetünk a munka helyünkön is.
|