Grapefruit
(Pampelmusse)
(Latin neve: Citrus maxima)
Kedvelt citrus-féle a grapefruit. Neve "szőlőgyümölcs"-öt jelent. Talán azért nevezték el így, mert a szőlőfürthöz hasonló csoportokban terem.
A grapefruit a citrusfélék legfiatalabb tagja. A 18. században fedezték fel, valószínűleg Barbadosban. A pummelo (Citrus grandis) és a narancs (Citrus sinensis) hibridjeként alakult ki, bár az elsőhöz közelebb áll. Magyar neve a citrancs, a citrom és a narancs keresztezésére utal.
Honos: Kelet-Ázsiában, a Fülöp-szigeteken, az USA-ban és a Földközi-tenger térségében.
Növényről: Zöldes vagy narancssárgás héja viszonylag vastag, gyümölcshúsának színe a sárgától a halványpirosig változik. A gyümölcs jellemző illatú, kissé csípős, édeskés ízű és értékes vitaminforrás. A hazai üzletekben kapható változatok közül a nagyobb, pirosas színű (és drágább) fajta tűnik ízletesebbnek, aromásabbnak. A sárga grapefruit kicsivel édesebb, mint a rózsaszín, ez utóbbiban viszont béta-karotin is van.
A grapefruit gazdag illóolajokban, főleg a gyümölcs héja.
Illóolaj előállítása: vízgőz-desztillációval a gyümölcshéjából.
A növény illóolaj tartalma 1%, ami azt jelenti, hogy 1 kg olaj előállításához 100 kg frissen lehámozott gyümölcshéj szükséges.
(A grapefruit illóolajat helyenként a grapefruit héjából préseléssel is kinyerik. A gyümölcshéj mellett alkalmanként az egész termésekből is préselnek ki olajat. Ez utóbbi esetben az illóolajat és a vizes-frakciót centrifugálással választják szét.)
Az illóolaj színe zöldessárga, narancsra emlékeztető illatú, de annál frissebb, fűszeresebb és kevésbé édeskés illatú. Számomra a citrus-féle olajok (narancs, mandarin) közül a legkellemesebb illatú illóolaj.
Gyógytulajdonságai
Magas a C-vitamin-tartalma és más vitaminoké is, biológiailag értékes tápanyagokban gazdag déli gyümölcs, szervessav-tartalma miatt kitűnő étvágyjavító.
Jellemző vitaminok vannak benne: C, B, E, K.
Jellemző ásványi anyagok: kálium, kalcium, foszfor.
Egyéb: rostanyag, gyümölcssav.
A grapefruit alacsony energia-és cukortartalmú gyümölcs. Jó C-vitamin forrás, 20 dkg elfogyasztása fedezi egy egészséges felnőtt napi szükségletét.
Vízben oldódó élelmi rostot pektint tartalmaz. A táplálékkal elfogyasztott koleszterin egy részét megköti, nem engedi felszívódni, ezáltal hozzájárul az erek egészségének megóvásához. Csökkenti a vérnyomást.
Nyugtató, és májtisztító hatása van.
Káliumban dús, ezért a vért lúgossá teszi, segíti az izmok, idegek működését.
A magját a gyógyszeripar is hasznosítja.
Az egészségmegőrző étrend része lehet, napi fogyasztásra javasolható. Fogyni vágyok számára kitűnő. Alacsony a kalóriatartalma és tartalmaz olyan enzimeket, melyek zsírégető hatásúak az emberi szervezetben, így fogyasztása testsúlycsökkenést eredményezhet.
Az illóolajat belső használatra nem ajánlom. Szerintem ahhoz túl erős hatású. De olvastam olyat is, hogy főleg nőknél, megzavarhatja a hormonháztartást, az ösztrögén szintet és ez által problémákat okozhat.
A legjobb használata a párologtatás: aromalámpába, száraz párologtatással, levegőbe permetezéssel.
Fáradság, kimerültség esetén hatékonyan felfrissíthet.
Én nagyon szeretem az illatát, amikor van nekem, mindig használom. (Sajnos nem mindig van, mert nem mindig tudom beszerezni.)
Masszázzsal, aromás fürdővel bőrproblémák kezelésére alkalmazhatjuk.
Túl zsíros, tisztátalan bőr ápolására krémekbe, masszázsolajokba. A grapefruit olaj mellé tehetünk teafát, levendulát, gerániumot.
A narancsbőr (cellulitis) kezelésére is jó. Együtt használható rá a boróka, menta, geránium, fahéj (ebből csak 1 csepp) olajokkal.
|