Az illóolajok párologtatása
Az illóolajok legegyszerűbb használati módja, ha valamilyen módon a levegőbe jutatjuk. Az orrunkon keresztül azonnali hatást fejt ki szervezetünkre, a légútakra, tüdőnkre, immunrendszerünkre és természetesen a lelki állapotunkra is.
Az illóolaj mennyiségét a kevesebb több elven szoktam megválasztani. Tapasztalatom az, hogy nem érdemes egyszerre sokat használni, mert az erős illat már zavaró lehet, de a gyógyító hatás nem növelhető vele. Inkább többször keveset.
Arra is legyünk figyelemmel, hogy orrunk hamar hozzá szokik az illatokhoz, ezért egy helyiségben egy idő után mi már nem érezzük a töménységet. Ezért menjünk ki egy kicsit és visszatéréskor állapítsuk meg, kell-e még olajat töltenünk.
Száraz párologtatás
Ahogy a neve is mutatja, az illóolaj illékony, könnyen elpárolog. Ha az üveget nyitva hagyjuk, akkor rövid időn belül megtapasztalhatjuk.
Ezt a száraz párologtatást használom ki úgy, hogy egy zsebkendőre csöpögtetem. Háló- és gyerekszobában használom ezt a módot, mert ott balesetveszélyes lenne egy aromalámpát meggyújtani. Így az alvó gyerek vagy felnőtt közelében is el lehet helyezni.
Egy papírzsebkendőre 10-20 csepp olajat teszek, akár többfélét is. Tapasztalatom szerint 4-5 félénél többet nem jó rakni, mert a gyerekeket általában zavarja az illatorgia. Legerősebb illathatása a fölülre került illóolajnak van, ezért oda mindig egy nyugalmasabb, gyerekek által szeretett olajat teszek, pl. narancsot, mandarint. Télen a légúti betegségek megelőzésére és az immunrendszer erősítésére használom a következő összeállítást, ilyen csöpögtetési sorrendben: 2-4 csepp eukaliptusz, 1-2 csepp ánizs, citrom, fahéj, 2-4 csepp borsmenta (vagy bármilyen menta), 4-6 csepp narancs vagy mandarin.
Párologtató edény
Télen fűtés idényben, mikor a levegő szárazabb, a szobákban párolagtót rakunk ki, abba is csepegtethetünk illóolajokat. Tapasztalatom, hogy ezt sokan csinálják. Szerintem napjában akár többször, de csak keveset csöpögtessünk, mert zavaró lehet, ha hirtelen sok olaj párolog el.
Így 2-3 féle olajból 5-10 cseppet használjunk egyszerre.
Aromalámpa
A párollogtatást intenzívebbé tehetjük sokak által ismert aromalámpa segítségével. Ez olyan kerámia párologtató, amely illóolajok elpárologtatására készítenek. Működési elvük, hogy egy tálkában víz és olaj keveréket mécses segítségével melegítünk, ezáltal illatos gőz szabadul föl. Ezek a kerámiák sokféle formában, színben, terrakotta és mázas kivitelben készülnek. Mindenki választhat ízlésének megfelelőt. Tapasztalatom szerint csak a vizes tálka méretére érdemes odafigyelni, hogy abba annyi víz beleférjen, ami egy mécses elégési idejére elég, hogy a felmelegedett lámpába már ne kelljen újra tölteni, mert ha megfeledkezünk róla vagy túl hideget öntünk bele, az eltörhet. Ez körülbelül 4-6 óra és ennyi idő alatt 1,5-2 dl víz tud elpárologni.
Az illóolajok kiválasztásánál nyugodtan engedjük szabadjára fantáziánkat. Válasszunk aszerint, hogy milyen célból és milyen hangulatban használjuk őket. Kísérletezzünk, keressünk nekünk és családunknak tetsző keverékeket. De alkalmanként 10-20 cseppnél többet ne használjunk, mert túl erős illat lesz a lakásban és az már zavaró is lehet.
Az aromalámpában még azt szeretem, hogy a mécses lángja hangulatossá teszi a helyiséget. Én nagyon szeretem, megnyugtatólag hat rám, mint a gyertya lángja is.
Inhalálás
Légúti betegségeknél, a régi jól bevált módszernél, ami szintén a párolgáson alapul, az inhalálásnál is felhasználhatjuk olajainkat. Gondolom, sokan ismerik, forró vízbe gyógynövényeket teszünk és fölé hajolva belélegezzük a gőzt. Hatékonysága növelhető, ha fejünket letakarjuk. Csak vigyázzunk, hogy le ne forrázzuk magunkat! A gyógynövények mellé néhány csepp illóolajat is csöpögtethetünk. Mivel az inhalálást légúti betegségeknél használjuk, ezért kézen fekvő, hogy erre jó illóolajakat válasszunk. Nagyon jó hatású az eukaliptusz és a menta olaj, de 1-2 cseppnél többet ne használjunk, mert a forró vízben nagyon intenzív az illóolajok párolgása, csípheti a szemünket, bőrünket és az nem kellemes.
Permetezés
Nyáron alkalmozom inkább a permetező módszert. Egy permetező flakonba meleg vízbe pár csepp olajat teszek, jól összerázom és szétpermetezem úgy, hogy fabútorokra, berendezési tárgyakra, főleg műszaki berendezésekre ne kerüljön. Vannak illóolajok, amik rovarriasztásra is alkalmassak, ezekkel a nyitott ablakok keretét szoktam lefújni. Ilyen olajok: az eukaliptusz, a borsmenta, a citrom, a citromfű, a levendula, amiről közismert, hogy a molylepkék nem szeretik, a szegfűszeg, amit a szunyogok nem szeretnek.
Vannak olajok, aminek szétpermetezésével fertőtleníthetjük a levegőt, mert erős baktérium- és vírusölő hatásuk van. Ilyen a bergamott, a citrom, az eukaliptusz, a kakukkfű, a levendula, de legerősebb hatású a teafa.
A legjobb légfrissítők a fenyő, a citrom, a narancs és a virág illatok.
Kellemes illatozást!
|