Nőknek
Próbáltam olyan olajokat választani, amik jók az életünk minden területén. Általános betegségek estén és megelőzésükre. Nőgyógyászati bajokra, amik megnehezítik az életünket. Gyógyszerek helyett alkalmazni tudjuk őket.
Ánizs
6-14 évesek csomagjában is ezt tettem a meghűléses megbetegedésekre. Ugyanúgy használható, de felnőttnek többet is lehet tenni belőle.
Az ánizs nagyon jó hurutoldó hatású. Én nagyon szeretem az illatát is, szívesen használom a téli időszakban. Párologtatásra mindig, de csinálok vele aromásfürdőt és mellkasra-hátra bedörzsölő krémet.
A fürdőbe fel kell oldani tejben. Egyéni ízlés szerint keverve borsmentával, eukaliptusszal, citromfűvel, levendulával, teafával. 30-40 cseppet is lehet felnőttnek használni.
Ugyanezeket krémbe is, de akár olajba téve is, segíteni lehet egy megfázásos, hurutos megbetegedésnél. Éjszakára bedörzsölni a mellkast és hátat. 5-6 evőkanálnyi testápolóba vagy 1 dl bázisolajba (jojoba, mandula, de a konyhából a napraforgó olaj is használható), 20-30 csepp illóolajat tenni.
Borsmenta
A borsmenta olaj használható légúti betegségekre belsőleg, de csak felnőtteknek. A gyerekeknél soha, mert ők érzékenyen reagálhatnak az olaj mentol tartalmára, de a teát, főleg keverékekbe használjuk náluk is.
Párologtatóba, aromás fürdőbe szoktam beletenni. Belsőleg lehet torokfájásra, rekedtségre is használni. Igaz, van a csomagban eukaliptusz is. Ha választani kell, akkor inkább azt és a borsmentát torokgargarizálásra mellette.
De a hölgyek csomagjába egy másik felhasználása miatt tettem be. A borsmenta olaj nagyon jól használható emésztési és epe problémákra.
Illóolaját belsőleg legtöbbször epegörcsre szoktam ajánlani: 1 kockacukorra 1-2 csepp borsmenta olajat csöpögtetünk és a nyelvünkre helyezve, hagyjuk elolvadni. Csodákra képes ez a módszer. De ezt a módszert ajánlom hányinger esetén (kivéve terhesség alatt) gyomorrontásra, gyomorfájásra is és akkor, ha túl sokat ettünk, hogy könnyebben meginduljon az emésztésünk.
De ajánlottam már kemoterápia alatt is a hányingerre, hányás megelőzésére. Az illata is jó hatással volt. Bevenni egy korty tejben, gyümölcslében tanácsoltam.
Hűsítő hatása miatt bőrproblémák és csípések kezelésére nagyon jó. Szerintem a lemosó a legjobb ilyenkor. 1 dl szénsavmentes ásványvízbe vagy felforralt és lehűtött vízbe néhány cseppet beletenni. Használat előtt nagyon alaposan összerázni és egy vattadarabot átitatva, bekenni a kezelendő felületet.
Ezt használtam a gyerekeimnél, mikor bárányhimlősek voltak. Minden nap friss lemosó folyadékot kell csinálni.
Citromfű
A citromfű olajat én nagyon szeretem. A legjobb tapasztalataim a nyugtató hatásával van. Az illatata is nyugtat, de normál körülmények közt belsőleg a leghatásosabb.
Én egy pár korty tejbe szoktam 1-5 cseppet rakni, mert így feloldódik és lemegy a gyomromba, nem tapad a szájban le. A mennyiség fordítottan működik. 1-2 csepptől álmos leszek, 3-5 csepptől megnyugszom. De mindenki mérje föl saját adagját, mikor, mennyire van szüksége.
Egy jó felhasználást találtam rossz alvóknak. Velem is előfordul, hogy nehezen tudok elaludni. Ha érzem, hogy így lesz mert, akkor a lefekvés előtt a fogmosásnál a fogkrémre csepegtetek 2-4 csepp citromfüvet és úgy mosok fogat. Tökéletes!
Aromás fürdőbe is szoktam 1-2 cseppet tenni, hogy utána még könnyebben el tudjon pihenni az ember.
Ha beteg mellett használom az aromalámpát, akkor is teszek a keverékbe 1 cseppet, hogy könnyebben el tudjon nyugodni.
A citromfű olajat a bőrápolásban használhatjuk jól. Nyugtató és tonizáló hatása van.
Eukaliptusz
Gyógyító tulajdonságai:
-
Csíraölő és fertőtlenítő hatása az eukaliptusz olajnak is nagyon erős, ezért használhatjuk fertőző betegségeknél. Elsősorban a légúti betegségeknél alkalmazzuk. (Fürdő, mellre és hátra tisztító krémbe, párologtatás.)
-
Jó lázcsillapító. (Borogatás, fürdő, lemosás.)
-
Fájdalomcsillapító - fejfájásnál, ízületi-, izom- és mozgásszervi fájdalmakra. (Borogatás, fürdő, masszázs.)
-
Sebgyógyulást segítő hatása van. (Borogatás, fürdő, krémekbe, lemosás.)
-
Növeli a koncentráló képességet. (Fürdő, párologtatás.)
-
Rovarűző hatása van. (Párologtatás.)
Mire? Hogyan?
Az erős fertőtlenítő hatású olajok közül csak az eukaliptusz szoktam belsőleg használni. Légúti problémáknál egy kockacukorra csöpögtetek 1-5 csepp olajat, a nyelvemre helyezem és hagyom elolvadni. Az olaj szétárad az arc- és szájüregben, a tüdőben, a véráramlással eljut a vesébe is, ahol vérbőséget okoz, ami felgyorsítja a tisztítást. Fájdalomcsillapító, fertőtlenítő, gyulladás csökkentő hatása miatt hatékonyan kezelhető, megelőzhető a torokgyulladás és a légutak betegségei.
Nekem a legtöbbet használt illóolajok egyike az eukaliptusz olaj. Mindenféle keverékbe beleteszem, mert sok féle problémára nyújt segítséget. Minden módszernél alkalmazható.
Geránium
A geránium olaj közismert kozmetikai alapanyag. Minden bőrtípusra használható, szabályozza a faggyútermelést, fertőzés- és gyulladás gátló hatása van. Bőrápolók alkotórésze. Sebek és égési sérülések kezelésére lemosó és borogatásként használható. Pattanásokat hatékonyan kezeli, de jó hatással van a száraz, öregedő bőrre is. Én minden arc- és testápolásra készített krémembe, olajba teszek néhány cseppet.
A túlságosan érzékeny bőrt esetleg irritálhatja, ott óvatosan használjuk.
A száj nyálkahártya- és torokgyulladásra öblögetőnek és gargarizáláshoz jó.
Ajánlják bőrélősködők ellen bedörzsölő és lemosó szernek.
Szabályozza a mellékvese működését, ez által kiegyenlítetté teszi a szervezet hormonműködését, mert a mellékvese-hormon szabályozza a többi szerv hormontermelését. Ez a hatása miatt alkalmas klimax problémák és menstruáció előtti feszültség csökkentésére. Az illata is stressz oldó hatású, ezért én gyakran használom párologtatásra, fürdőbe, masszázshoz.
Hatásosan alkalmazható a szervezett folyadék visszatartása ellen, mert vizelethajtó és serkenti a nyirokrendszer működését. Ez fürdőben és masszázsolajjal használva érhető el.
Én belsőleg még nem használtam, mert a külső kezeléseket elegendőnek éreztem mindig és a vesére gyakorolt hatása miatt én nem kísérleteztem vele.
Levendula
Nem is tudom, hol kezdjem! Megpróbálok minél többfélét leírni róla.
Azt a tulajdonságát én sokszor kihasználom, hogy az egyetlen illóolaj, amit a bőrre lehet tenni. Gyógynövény tanárom, Nagy Géza bácsi szerint külsőleg injekciót adunk, tűszúrás nélkül.
-
Gyulladásokat kezelhetünk vele borogatással, fürdővel, masszázs segítségével. Bőrön át felszívódik, és a vérkeringéssel eljut a beteg szervhez.
-
A bőr kezelésére: elősegíti a sebek gyors és hegesedés nélküli gyógyulását. Sebekre, horzsolásokra, ha friss, akkor a megtisztítása után körülötte kenem be, ha már nem vérző a bőrfelület, akkor az egész felületet.
-
Csípésekre.
-
Csúnya pattanásokra, fertőzésekre teszem rá, mert fertőtlenítő hatása van.
-
Háztartási égési sérüléseket, leforrázott helyeket bekenem vele és csökkenti a fájdalmat, az elfertőződés veszélyt, gyorsítja gyógyulás. Egyszer olajjal forráztam le a kezemet. Nagyon fájt, vörös lett a kézfejem perceken belül. Hiába hűtöttem hideg vízzel. Töményen, tocsogósan bekentem levendulával. Pár órán belül megszűnt az égő fájás és másnap a családom a kezemet csodálta, mert nem látszott a forrázásból semmi, teljesen ép volt a bőröm. Még engem is meglepett a gyors gyógyulásom.
-
Mozgásszervi problémákra, fájdalmakra kitűnő. Ha gyors segítség kell, akkor tisztán az olajat használom. De általában egy pici testápolóba, bázisolajba bele teszek 5-10 cseppet és azzal masszírozom be. Így használom akkor is, ha nagy felületet kell kezelnem.
-
Görcsoldó: emésztéssel kapcsolatos, menstruációs, stb. borogatásnak, masszázshoz, fürdőbe.
-
Illóolaja nyugtat, oldja a feszültségeket, lehangoltságot, depressziót, segít megteremteni a lelki egyensúlyt. Párologtatni, fürdőbe, borogatáshoz, masszázs.
-
Szédülés és ájulás ellen belélegeztetni.
-
Jó inhaláló szer hurut, arcüreg-gyulladás, hörghurut és általános megfázások esetén..
-
A gyulladások elkerülésére én alkalmazom meghűléses betegségeknél vagy a legkisebb fülpanasznál a levendula olajat. Egy vattadarabra csöpögtetem és bele teszem a fülbe éjszakára. A gyerekeimnél eddig megúsztam nagyobb fülfájás nélkül.
-
Migrén és fejfájásnál a halántékot bekenni vele. Hideg borogatáshoz 1 csepp mentával együtt.
-
Vérnyomás csökkentő hatása van. Szíverősítő.
-
És a molyok nem szeretik az illatát. Nagyanyáink a szekrénybe tették a virágot kicsi tüll-zacskókban. Én egy zsebkenőre csöpögtetek levendula olajat és azt teszem a szekrénybe.
Teája ízét én nem szeretem, de ajánlott magas vérnyomásúaknak. Figyelembe kell venni, ha valaki már gyógyszert szed.
Nyugtató hatása erős és gyulladásos betegségek kezelésénél lehet segítség.
Készítése: 1 kávéskanálnyit 2,5 dl vízzel leforrázunk, 10-15 percig állni hagyjuk, leszűrjük és naponta 2-szer lehet fogyasztani, emésztési problémára édesítés nélkül, 20 perccel étkezés előtt.
Én inkább keverékekbe használom.
A levendula virág forrázata lehet része aromaterápiás fürdőnek is. Igaz, én előnybe részesítem az olajat fürdőkészítésnél, mert nem kell a forrázással foglalkozni. De gyerekeimnek tetszett, mikor fürdővizükbe beleöntöttem a virágot is. Csak a víz leengedése kicsit macerás.
Muskotályzsálya
Először is arról tapasztalatomról beszélek, ami kiváltotta az illóolajok iránti vonzalmam. Egy könyvet olvasva találkoztam a muskotályzsálya olaj menstruációt szabályzó hatásával. Nekem is voltak ilyen problémáim, rossz közérzet, erős alhasi görcsök. Mikor a muskotályzsálya olajat első alkalommal használtam, akkor győződtem meg róla, hogy milyen nagyszerű hatásai vannak az aromaterápiának. Életemben először könnyen, erős görcsök nélkül voltam túl a menstruáción és nem voltam kába a gyógyszerektől.
Szinte hihetetlen volt számomra! A legérdekesebb, hogy használom az óta is, nem szokott hozzá a szervezetem a hosszú évek alatt sem. Lányomnak is ezt adtam a gyógyszerek helyett, mikor kiderült, hogy hasonló típus, mint én. Ilyenkor úgy használom, hogy pár korty tejben 2-5 cseppet beveszek, szükség szerint 2-5-ször megismételhető naponta. Más folyadékban is bevehető a muskotályzsálya olaj, a tejben azért szeretem, mert abban jól feloldódik, és nem tapad meg a szájban. Engem nem zavar az illata és íze, de volt, akinek ajánlottam és nem tetszett neki, de feloldva tudta használni. Ha valaki nem fogyaszt tejet, próbálja meg mézes vízben bevenni.
Masszázskrémet is készíthetünk: 1 evőkanálnyi krémbe tegyünk 2 csepp levendula, 2 csepp muskotályzsálya, 2 csepp geránium olajat és kenjük be vele alhasunkat, hátunk alsó részét, combunk belső felét.
Más nőgyógyászati problémáknál is használható
Menstruáció előtti feszültség
Sok nőnek okoz problémát, hogy szinte elviselhetetlen hangulata van előtte, veszekedünk, gyorsan sírunk. Ez a feszültség oldására célszerű menstruáció előtti napokban aromás fürdőt venni. A citromfű, az geránium (én szeretem az ylang-ylangot helyette vagy mellette), a levendula és a muskotályzsálya olaj kedvezően befolyásolja kedélyállapotunkat és elviselhetőbbé tesz bennünket magunk és környezetünk számára. Az olajokból nekünk tetszően tegyünk tejben feloldva 20-30 cseppet a fürdő vízbe és lazítsunk 20-30 percet benne.
Mikor alszunk, tegyünk környezetünkbe egy zsebkendőre a felsorolt olajok közül 5-6 cseppet.
Szabálytalan menstruáció:
Belsőleg: kúraként, két menstruáció között naponta 2-szer 1-2 csepp.
Fürdőbe: hetente 2-3-szor a következő illóolajokkal, 5 csepp ánizs, 5 csepp geránium, 10 csepp levendula, 10 csepp muskotályzsálya.
Esetleg ülőfürdőt venni minden nap: gondosan kimosott tálba, amibe bele tudunk ülni, meleg vízbe tegyünk literenként 4 csepp muskotályzsályát és 6 csepp levendulát, alaposan keverjük el és üljünk bele. Az a jó, ha a tál elég nagy, hogy a víz az alhasat és a derekat is éri. Üljünk benne, míg langyosra nem hűl, de közben néha keverjük el újra a vizet.
Masszázs krém: 5 evőkanálnyi krémbe 2 csepp ánizs, 2 csepp borsmenta, 5 csepp levendula, 6 csepp muskotályzsálya. Naponta este bekenni vele az alhasat, a hát alsó részét, a combok belső felét és a vese környékét.
Bőrápolás
Én minden krémembe beleteszek legalább egy csepp muskotályzsályát. A növényi ösztrogén tartalma segíti a hormonműködést.
Ellenjavaslat:
Olyan nőknek nem ajánlom a muskotályzsálya folyamatos használatát, csak alkalomszerűen, akiknek olyan melldaganata volt, ami a magas ösztrogén szinttől alakult ki vagy előfordult ilyen a családjában.
Akinél előfordult, az tudja, miről beszélek.
Teafa
Ez egy érdekes olaj. Sok mindenre lehet használni, de óvatosan, szembe, szájba ne kerüljön.
Szerintem ennek az olajnak van a legnagyobb fertőtlenítő, vírusölő hatása. Herpesz, szemölcskezelésre is használom.
Egy megdöbbentő tapasztalatom volt a teafa olajjal.
Tüszős mandulagyulladásom volt. Nagyon belázasodtam tőle, amitől nekem mindig herpesz jön ki a számon. Akkor 12 számoltam meg. Soha nem fordult ilyen velem addig. Muszáj volt tennem valamit, hogy minél előbb javuljon, mert nagyon fájt a szám. És persze a torkom is. El kezdtem ecsetelni a számat teafa olajjal. Napközben amikor csak eszembe jutott és alvás előtt nagyon alaposan.
Reggelre döbbenten tapasztaltam, hogy a torokfájásom szinte teljesen elmúlt, elfogadhatóra le ment a lázam is.
A teafa olajat egész nap a számról belélegeztem és annyira erős az olaj vírus és baktérium ölő hatása, hogy felgyorsította a torkom gyógyulását.
Azóta mindig használom a téli időszakban az aromalámpámba a fertőtlenítésre.
Herpeszre felnőttnél közvetlenül a sebre teszem. Fülpiszkálóra csepegtetem és azzal bekenem. Így lehet elérni, hogy csak a szükséges felületre kerüljön.
A szemölcsöt úgy kezelem, hogy szintén fülpiszkálóra teszem a teafaolajat és azzal ecsetelem le. A kezeléshez türelem kell, nem azonnali a hatás, de tartós. Az egyik fiamnak a lábán volt sok apró szemölcs. Az orvos azt mondta rá, hogy az uszodában szedte össze. Este, fürdés után hónapokig kenegettem, mikor szinte az egyik napról a másikra eltűntek és soha többé nem jött ki rajta. A szemölcsöt egy vírus okozza. Idő kellett hozzá, hogy az immunrendszer is felerősödjön és a vírusok is elpusztuljanak. A lefagyasztás, amit az orvos szokott alkalmazni, az csak helyi kiirtás, a szervezetben megmarad, és újra előjön. Ez az én magyarázatom.
Körömgomba: anyukámnál próbáltam ki először, mikor arról panaszkodott, hogy semmilyen krém nem használ neki a lábán a körömgombára. Adtam neki egy üveg teafát és mondtam neki, hogy reggel este csepegtessen rá. Néhány hónap kellett hozzá, de véglegesen megszűnt a problémája.
Kézen is ajánlottam bőrgombára és ekcémára: este, lefekvés előtt annyi kézkrémbe, ami elég a bekenéséhez, bele kell tenni 1-2 csepp teafa olajat és bekenni vele. Én szeretek minden bőrápoló krémbe gerániumot tenni, mert az ápolja a bőrt. Aki el tud viselni alvás közben a kezén egy pamut kesztyűn, az húzzon fel egyet. Így elkerülhető, hogy a krém egy része az ágyneműre kerüljön.
Első nekifutásra ezek jutottak eszembe, majd folyamatosan bővítem még, mert ennél sokkal több lehetőség van még.
|