Az illóolajok kozmetikai felhasználása
Az általános egészségi állapotunkat bőrünk is tükrözi és bőrünk egészsége kihat egész szervezetünkre, hangulatunkra. Fontos a folyamatos ápolása, karbantartása, odafigyelés az egészségére, a betegségek megelőzésére, esetleg gyógyítása.
A testápolásban is felhasználjuk az illóolajokat. A bőr-, a haj- és köröm, a száj, a szem ápolásában. Természetesen az illóolajok használatánál leírt szabályokat pontosan be kell tartani. A legfontosabb, hogy mindig természetes illóolajat használjunk, szintetikusat soha! A másik, hogy bőrre hígítás nélkül ne tegyük!
Bőrápolás
A bőrünk az a szervünk, ami közvetlenül érintkezik a környezetünkkel és ez van kitéve a károsító hatásoknak. Pl. a levegőszennyezettség, napsugárzás, stb. Az illóolajok úgy hatnak, hogy nem maradnak a bőr felszínén, hanem felszívódnak, a bőrsejtekbe jutva befolyásolják az állapotát, megújuló képességét, működését és a vérbe kerülve, az elviszi távolabbi szerveinkhez is. Arra figyeljünk, hogy mikor és hova használunk illóolajos keverékeket, mert némelyik illóolaj napfény hatására bőrbántalmat okozhat, ezért olyankor használjunk, mikor utána nem kell napra mennünk. Ilyen készítményeket este, éjszakára használok, vagy olyan testfelületen, amit ruha takar.
Különböző készítményeket használhatunk arc- és testápolónak, de úgy, hogy a szembe ne kerüljön.
Krémek
Én általános használatra legtöbbször a boltban kapható, a bőrtípusnak megfelelő krémet veszek és azt "javítom fel" az illóolajjal. Ha speciális krémet akarok kikeverni, ahhoz a gyógyszertárban kapható hidratálót veszek és ahhoz adagolok olajokat.
Arctonikok, lemosók - aromás vizek
Aromás vízzel tonizálhatjuk az arcbőrünket. Néhány hétre készítsünk adagot magunknak. 50 ml szénsav mentes ásványvízbe 3-5 csepp illóolajat tegyünk, használat előtt jó alaposan rázzuk össze és egy vattadarabot átitatva, a szem környékét kihagyva, töröljük át az arcunkat vele. Különböző bőrproblémára is készíthetünk lemosót, aromás vizet hasonló módszerrel, összetételüket a "Mit, mire" részben találhatók és lejjebb a bőr típusok leírásánál.
Aromás fürdők
A fürdőknél leírt módszerek a bőrápolásban is használhatók. Ez egy teljes "kezelést" ad szervezetünknek. Nem csak a bőrünk élvezheti, hanem egész testünk és lelkünk.
Bőrtípusonként különböző olajokat használunk.
- Zsíros bőr:
Gyakran fényes, amit a faggyúmirigyek fokozott működése okoz. Ez a kamaszkorban okoz nagy gondot, mikor ez annyira felerősödhet, hogy pattanások, mitesszerek jelentősebb mennyiségben jelennek meg. Ha ez a kor elmúlik, a bőr zsírossága védelmet ad a környezeti hatásokkal szemben. A felnőttkori zsíros bőrnél a rendszeres tisztításról kell gondoskodni, mert különben ápolatlan hatást kelt, de nem érdemes szárítani. Nekem is ilyen típusú bőröm volt 35-40 éves koromig, azóta már szárazabbá vált. Normál bőrre való hidratáló arc- és testápolókat vásároltam, kis mennyiséget kivettem belőlük egy jól zárható tégelybe. Annyit, ami kb. 1 hónapra elég és néhány csepp illóolajjal "feljavítottam" őket. Kedvenc keverékem: 2 evőkanálnyi krémbe 1 csepp citrom, 1 csepp geránium, 1 csepp levendula, alaposan összekeverve, esti bőr ápoláshoz használtam. Zsíros bőrre jó illóolajok: bergamott, cédrus, citrom, citromfű, édeskömény, geránium, kamilla, levendula, mirha, rózsa, szantálfa, stb.
- Pattanásos, mitesszeres bőr
A kamaszkorban a megnövekedett hormonműködés a faggyúmirigyek fokozott faggyútermelésre serkenti. A felesleg pattanások és mitesszerek formájában jelenik meg. Ezt az állapotot nem csak a bőr kezelésével javíthatjuk, hanem belsőleg, étkezéssel, gyógynövényekkel. Az étkezésnél a zsíros ételek kerülése. Húsok közül én csak a száraz, pl. a pulyka húst részesítem előnybe ilyenkor. A csirke hús tapasztalatom szerint pattanásos bőrnél nem jó. Nassolásnak a gyümölcsök, a sárgarépa lenne a jó. A szénsavas, magas kalória tartalmú italok mellőzése is jó lenne. Ajánlom a bazsalikom, a cickafarkfű és a citromfű gyógynövényeket 1:3:1 arányban keverékben, 1 evőkanálnyit fél liter vízzel leforrázni, 15 percig állni hagyni, leszűrni, esetleg mézzel ízesíteni és délután folyamán, 15-18 óra közt megiszogatni. Nem fontos minden nap, mert egy kamasz könnyen ráunhat, de hetente 2-3-szor ajánlott, pl. hétvégi kúraként péntektől vasárnapig. Olajkeverék pattanásos bőrre: 50 ml avokádóolajba (ha van, akkor 10 ml-nyit calendula olajjal helyettesítsünk, a gyulladást csökkentő hatásáért), 2 csepp boróka, 5 csepp citrom, 2 csepp geránium, 5 csepp levendula, 2 csepp szantálfa, 3 csepp teafa, nagyon alaposan összerázzuk. Este a keverékkel a megtisztított arcra és fürdés után más kezelendő felületet is masszírozzuk be vele, arcon a szem környékét hagyjuk ki. Puha kendővel itassuk le a fölösleget. Az illóolajok a bőrbe szívódva hatnak a bőr működésére.
- Száraz bőr
Általában szép, de érzékeny bőrtípus. Jellemzője, hogy feszes érzetet kelt, gyakori problémája a hámlás és korán ráncosodhat. Ápolásánál fokozni kell a vérkeringést, amit több illóolajjal is kiválthatunk. A hidratáló krém használata fontos, amit feljavíthatunk néhány csepp illóolajjal. A bázis olajok közül a jojoba és a mogyoróolaj jó száraz bőrre. Ajánlott a masszázs és a fürdők használata is. Kerülendő a durva arctisztítás és a szélsőséges hőmérsékletek. Jó hatású lehet hetente egy tápláló arcpakolás. Tisztításhoz készítsünk aromás vizet. A száraz bőrre ajánlott illóolajok: geránium, jázmin, kamilla, levendula, rózsa, szantálfa, ylang-ylang, stb.
- Kevert bőr
Húsz és negyvenes évek közötti korban jellemző. Az arc T-vonalként ismert része, az áll, az orr és a homlok zsíros, míg a szem környéke, az orca és a nyak pedig szárazabb. Erre a bőrtípusra olyan olajokat használhatunk, amiknek kiegyenlítő hatása van. Ilyen olajok a geránium, a levendula, szantálfa, ylang-ylang.
- A rovat hamarosan tovább bővül....
|