Citromfű
(Melissa officinalis)
Honos: Közép-Európa, Észak-Amerika, nálunk nagyobb területeken gyógynövényként termesztik.
Növényről: az ajakosok családjába tartozó, jellemző, kellemes, citromra emlékeztető illatú, mézelő, évelő növény.
Gyógyászati célra a virágzó szárát használjuk.
Illóolaj előállítása: vízgőz-desztillációval.
A növény illóolaj tartalma 0,15%, ami azt jelenti, hogy 1 kg citromfű olaj előállításához 600-700 kg frissen szedett növény szükséges.
Gyógytulajdonságai
Természetes, az élethez közel álló nyugtató. Nagy Géza bácsi, akitől gyógynövény ismeretet tanultam, azt a kifejezést használta rá, hogy "zöld szeduxen". Úgy nyugtat, hogy a nyúltagyban lévő idegszálakban összegyülemlett kellemetlen információkat nem engedi az agykéregbe tovább jutni.
Az ideges, feszült embereket megnyugtathatjuk anélkül, hogy szintetikus gyógyszereket adnánk nekik. Míg a szintetikus nyugtatók gyógyszerfüggőséget okoznak, addig a citromfűhöz nem lehet hozzá szokni, korlátlanul és hatékonyan használhatjuk.
Az aromaterápia egyik gyöngyszeme, az illata is nyugtat.
Megszünteti az idegi alapon fellépő gyomorfájdalmakat és hasmenéseket.
Csökkenti a belső feszültséget, ezért jó hatással van a szívpanaszokra is.
Javítja a bélműködést, a bélflórát. Könnyíti az epe munkáját.
Antiszeptikus hatása van, megöli az övsömör és herpesz vírusát, ezekre használhatjuk a főzetét lemosásra és a jégkocka módszert. (Leírása a tea készítésnél.)
Külsőleg alkalmazhatjuk ízületi, izom és reumatikus fájdalmakra.
Mire, hogyan?
Tea készítése: érdekes, hogy minél kisebb mennyiségben használjuk a teafüvet, annál hatásosabb nyugtató- és altató teát kapunk.
Altató tea: 1 kávéskanálnyi füvet leforrázunk 2,5 dl vízzel, 15 percig lefedve állni hagyjuk, leszűrjük és lefekvés előtt 30 perccel kortyolgatva igyuk meg.
Nyugtató tea: 1 teáskanálnyit forrázunk le, leszűrjük és naponta 2-szer fogyaszthatjuk. Ajánlom a menstruációt megelőző feszültség megelőzésére, csökkentésére is.
Emésztési- és ideges hasmenési problémákra: 1 evőkanálnyit forrázzunk le és este az utolsó étkezés után 2-3 órával vagy reggel, éhgyomorra, ízesítés nélkül fogyasszuk.
Herpeszre és övsömörre alkalmazzuk a jégkocka módszert. Benedekfűvel 1:1 arányban keverjük, ebből 1 evőkanálnyit 1 l vízzel leforrázzuk, 20 percig állni hagyjuk, leszűrjük, hagyjuk kihűlni, jégkocka tartóban lefagyasszuk és ezekkel a kockákkal kezeljük a beteg bőrfelületet. Nem csak lefagyasszuk a vírust, hanem a gyógynövények vírusölő hatása is érvényesül.
Illóolaj használata
Gyakorlatban megtapasztaltam már nagyon sokszor, hogy az illata is nyugtat. Feszült, ideges állapotban bele kell szagolni az üvegbe vagy egy zsebkendőre csöpögtetünk 1-2 cseppet, ezt szagolgatjuk és helyezzük el a környezetünkbe. Néhány perc után kellemesen ellazulnak idegszálaink.
A citromfű olajat szoktam belsőleg is ajánlani. Én egy pár korty tejbe szoktam 1-5 cseppet rakni, mert így oldódik és lemegy a gyomromba, nem tapad a szájban le. Itt is a mennyiség fordítottan működik, 1-2 csepptől álmos leszek, 3-5 csepptől megnyugszom. De mindenki mérje föl saját adagját, mikor, mennyire van szüksége.
Aromás fürdőbe is szoktam 1-2 cseppet tenni, hogy utána még könnyebben el tudjon pihenni az ember.
Ha beteg mellett használom az aromalámpát, akkor is teszek a keverékbe 1 cseppet, hogy könnyebben el tudjon nyugodni.
|