6-14 éves kor között
A gyerekeket legalább két korcsoportra kellett osztanom. Egy csecsemőt nem lehet hasonlóan kezelni, mint egy 14 évest, de a 14 évesnek is kevés az, amit a csecsemő kaphat.
14 éves kortól én a felnőttként kezelem a gyerekeket az aromaterápiával, de 6 éves kor felett is már más olajokat használok, mint a kicsiknél.
Tulajdonképpen a 6 év sincs kőbe vésve. A váltásra az intervallum lehet akár 3 és 8 év közt is. Én pl. az eukaliptusz elég hamar bevezettem a gyerekeimnél. Az óvodájukban szívesen elfogadták tőlem az olajokat és ott az volt a tapasztalat, hogy a kiscsoportban nem lehetett használni az eukaliptuszt.
Ebben a korban szoktam az aromalámpát is el kezdeni használni. Igaz, nagyon odafigyelve, mert tűzveszélyes. De lehet kapni elektromos aromalámpát is, amiben egy égő melegíti fel a vizet. Nekem is volt egy, de a gyerekeim óvodájába került és ott használták. Aztán ott is maradt.
Légúti betegségekre már erősebb olajokat tettem be ebbe a csomagba, az ánizst és az eukaliptuszt.
Ánizs
Az ánizs nagyon jó hurutoldó hatású, erősebb, mint az édesköményolajé. Ezért érdemes lecserélni nagyobb gyerekeknél.
Én nagyon szeretem az illatát is, szívesen használom a téli időszakban. Párologtatásra mindig, de csinálok vele aromásfürdőt és mellkasra-hátra bedörzsölő krémet.
A fürdőbe fel kell oldani tejben és keverni lehet az eukaliptusszal, levendulával, citromfűvel. Gyerek korától függően 10-20 csepp olajat használni.
Ugyanezeket krémbe is, de akár olajba téve is, segíteni lehet egy megfázásos, hurutos megbetegedésnél. Éjszakára bedörzsölni a mellkast és hátat. 5-6 evőkanálnyi testápolóba vagy 1 dl bázisolajba (jojoba, mandula, de a konyhából a napraforgó olaj is használható), 5-10 csepp illóolajat tenni.
Pl.: 3-3 csepp ánizs és levendula, 2-2 csepp eukaliptusz és citromfű.
Eukaliptusz
Az eukaliptusznak erős vírusölő hatása van, ezért szeretek áttérni rá 4-6 éves kor felett már. Ráadásul a leghatékonyabb is. Gyorsan hat, gyorsabb hatása van, mint a bergamottnak vagy a fenyőnek.
A zsebkendős módszernél alulra szoktam tenni, mert erős illata van, nem minden gyereknek tetszik. De meg szokták szokni egy idő után.
Citrom
Nagyobb gyerekeknél a fertőtlenítő, vírusölő hatása miatt használom szeretettel. Fertőtleníti a levegőt. Megakadályozza a betegségeket, főleg a vírusos megfázásokat.
Az iskolás gyerekek mellett az a hatása miatt is bevetem, hogy frissíti az elmét, segíti a tanulást. Lányom szerette, ha a tolltartójába tettem 2-3 cseppel egy zsebkendőt.
Fahéj
Ez az olaj, amin nagyon gondolkodtam, hogy belekerüljön-e a csomagba.
Az a tapasztalatom miatt tettem bele végül is, amit a nagyobbik fiam mellett használtam.
Nála 2 éves kora körül kialakult tél elején a nyirkos, koszos időben egy nagyon csúnya szárazköhögés. Ami gyógyszert kaptunk rá, nem használt. A gyerekorvosunkkal megbeszélve, el kezdtem használni az illóolajokat.
A következő összeállításra reagált nagyon jól:
Papírzsebkendőre a következő csöpögtetési sorrenddel tettem 3 csepp eukaliptuszt, 1 csepp fahéjat és 5-10 csepp naranccsal vagy mandarinnal lefedtem. Minden éjszakára mellé tettem a szobájába. Hallhatóan csökkent a köhögés nála és a következő évben nem is jelentkezett. Azóta is használom ezt, mikor valaki köhög a családban.
A fahéjat csak így használom gyerekek mellett. Felnőtteknél már beleteszem ízületi, reumás panaszoknál masszázskrémbe, mert nagyon erős olaj és vérbőséget okoz a bőrben és az segíti a gyógyulást. De csak felnőtteknek!
Grapefruit
Gyerek csomagba mindenféleképpen akartam citrusféle olajat tenni. A narancs és a grapefruit közt hezitáltam. Aztán a grapefruit mellett döntöttem, mert kicsit „felnőttesebb” olaj. Az illata és hatása is jobban illik egy nagyobb gyerekhez.
Szeretni szokták a gyerekek. Hasonló hatása van a citromhoz, de azt olvastam róla, hogy erősebb a vírusölő hatása. Ez jó a téli hónapokban, mert nem szedik össze a betegségeket, mert védi az illata is.
Lehet, hogy sokan ezt kétségbe vonják, de az illóolajok párologva is bekerülnek a szervezetünkbe, mivel belélegezzük a molekulákat. Bejutnak a tüdőbe, onnan a vérkeringésbe is. Ezért kell a kicsiknél óvatosan, kisadagokban bevezetni. A testfelépítés, a -méret befolyásolja a mennyiség használatát. De ez logikus is, nem akarom túlmagyarázni.
A grapefruitnak erős immunerősítő hatása van. Azaz minden olajnak van, mert aktiválják a szervezetünket, de ebben élen jár a grapefruit. És az illata is kellemes. Szerintem.
Csak párologtatva használni a gyerekeknek.
Kamaszoknál pattanásokra szoktam keverékbe beletenni.
Felnőtteknél bőrproblémák kezelésére is, a fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása miatt.
Ha van egy gyerek és felnőtt csomagunk, akkor már az egész családnak mindenre találunk megoldást.
Levendula
Nagyobb gyerekeknél ez az olaj, ami szinte mindenre használható.
Az egyetlen illóolaj, amit töményen is rárakható a bőrre. Kivéve a csecsemőknél és olyan 2-3 éves korig a piciknél.
Én sokat használtam a gyerekeim mellett zúzódásokra, ütődésekre. Az érintett felületet bekentem 2-3 csepp levendulával. Ha még vérzett a seb, akkor elsősorban a megtisztított környékét kentem be, de ha gyerek tűri, hogy kicsit csíp, akkor a zúzódást is, mert fertőtleníti a sebet és elállítja a vérzést is.
A lányom volt lábfájós. Kicsi testápolóba beletettem 4-5 csepp levendulát és bemasszíroztam vele a lábát, a testét a derekáig. És nekünk is volt „lábfájós-pelusunk”, amivel ilyenkor be kellett kötni a lábszárát.
De mindenféle fájásra lehet már nagyobb gyerekeknél használni ezt a módszert.
Igazából nem tudok mindent felsorolni itt.
Azt mondhatom, hogy tényleg mindenre használom. De majd még próbálom folyamatosan leírni itt.
Teafa
Ez egy érdekes olaj. Sok mindenre lehet használni, de óvatosan, szembe, szájba ne kerüljön.
Szerintem ennek az olajnak van a legnagyobb fertőtlenítő, vírusölő hatása. Herpesz, szemölcskezelésre is használom.
Herpesznél a gyerekeknek egy pici krémbe 1 cseppet beletenni és bemasszírozni vele. Csak akkora gyereknél alkalmazható, akinek már meg lehet magyarázni, hogy ne nyalogassa le.
A szemölcsöt úgy kezelem, hogy fülpiszkálóra teszem a teafaolajat és azzal ecsetelem le. A kezeléshez türelem kell, nem azonnali a hatás, de tartós. Az egyik fiamnak a lábán volt sok apró szemölcs. Az orvos azt mondta rá, hogy az uszodában szedte össze. Este, fürdés után hónapokig kenegettem, mikor szinte az egyik napról a másikra eltűntek és soha többé nem jött ki rajta több. A szemölcsöt egy vírus okozza. Idő kellett hozzá, hogy az immunrendszer is felerősödjön és a vírusok is elpusztuljanak. A lefagyasztás, amit az orvos szokott alkalmazni, az csak helyi kiirtás, a szervezetben megmarad, és újra előjön. Ez az én magyarázatom.
Kamaszkorban pattanásokat is kezeltünk vele. Az ecsetelő módszerrel is a nagyon csúnyákat bekentük, de keverékbe is tettem, amivel bekentük a pattanásos bőrfelületet.
Valahol már felraktam a honlapomra a receptet, ha megtalálom, ide is bemásolom.
Első nekifutásra ezek jutottak eszembe, majd folyamatosan bővítem még, mert ennél sokkal több lehetőség van még.
|