Édeskömény
(Foeniculum vulgare)
Honos: Európa, Észak-Amerika, India, Kína, nálunk termesztett gyógynövény.
Növényről: az ernyősvirágzatúak családjába tartozó, a Földközi-tenger mellékéről származó, illatos, évelő növény.
Gyógyászati szempontból kellemes, jellemző illatú, kissé csípős, édeskés ízű termése értékes.
Illóolaj előállítása: vízgőz-desztillációval. A növény illóolaj tartalma 5%, ami azt jelenti, hogy 1 kg édeskömény olaj előállításához 20 kg szárított mag szükséges.
Gyógytulajdonságai
Gyógyászati hatása és felhasználása hasonló, mint az ánizsnak, csak kellemesebb ízű és illóolaja gyengébb, ezért ezt már ajánlom belső használatra is.
- Légzőszervekre a hatása: antibakteriálisan fertőtlenít, a légutak gyulladását csökkenti, hurutoldó, köptető, illata elindítja a hurut felszakadását. - Emésztőrendszerre a hatása: erősíti a gyomort, javítja az étvágyat és az emésztést, oldja a szélgörcsöket, helyre állítja a természetes bélflórát, könnyíti a máj munkáját, regenerálja a májsejteket. - Vese és vízháztartásra a hatása: baktériumölő és fertőtlenítő, ezért jó vese és húgyhólyaggyulladásnál. - Mozgásszervi hatása: izom és ízületi bántalmak enyhítésére, oldja az izom-összehúzódást. - Tejserkentő hatása van és ezt ki lehet használni. (Ánizsnál nagyon sok teát kellene az eredmény eléréséhez inni, de az édeskömény olajat lehet használni.) - Alkalmas a klimax tüneteinek csökkentésére, a férfiaknál a prosztata duzzanat kezelésére. - Ösztrögén hatását mutatták ki, ezért segít rendszertelen menstruációnál.
Mire, hogyan ?
Tea készítése: ugyanaz, mint az ánizsnál, de édeskömény maggal még nem találkoztam, igaz nem is kerestem. Ha teát akarok alkalmazni, akkor az ánizst használom, ha gyors megoldást keresek, akkor az édeskömény olajat.
Illóolaj alkalmazása
Egyik kedvencem ez az olaj belső használatra.
Én is csak 3. gyerekem megszületésénél fedeztem föl a tejszaporító hatását, azóta minden kismamának lelkesen ajánlom és a visszajelzések nagyon jók. Olvastam a terhességem alatt róla és már a kórházba magammal vittem, ott el kezdtem szedni. Minden szoptatáskor bevettem 2-3 cseppet, általában a kéznél levő folyadékban, teában, gyümölcslében, vízben. A hatása még számomra is meglepő volt. Könnyen megindult a tejelválasztás, nem kellett annyit fejnem a maradék tejet, mint a másik kettő gyerekemnél, hogy a mennyiség szaporodjon. Mindig elegendő tej volt a fiam számára és 1 hónap után az illóolaj mennyiségével szabályozni tudtam, hogy mennyi legyen. Ha úgy éreztem, hogy kevesebb van a szükségesnél, akkor többet szedtem, akár 5-10-szer naponta, ha sok lett, akkor csökkentettem az adagot. Melléktapasztalatom volt, hogy kisfiamnak nem voltak hasfájós problémái, az édeskömény átjutott a tejbe is és oldotta nála szélgörcsöket. Pedig ez a lányomnál nagyon komoly problémát okozott 3 hónapos koráig.
Ha valamilyen ételtől felfújódom, esetleg gyomorfájást, bélkólikát okoz, akkor 2-3 cseppet beveszek pár korty vízben. Gyors hatása van.
És mindenkor használom a légúti betegségeknél, felváltva az ánizzsal, de illatra én azt jobban szeretem, így párologtatásra az ánizst használom többet. De mindenki döntsön erről maga!
|